Pozbądź się pryszczy. Poradnik, artykuły, opinie o lekach przeciwtrądzikowych.

Krem na trądzik

Tym, co najbardziej doskwiera wszystkim osobom cierpiącym na trądzik, są niewątpliwie względy związane z wyjątkowo nieestetycznym wyglądem usianej pryszczami skóry. Duże, czerwone – często „ropiejące” – guzki faktycznie nie dodają nikomu uroku, a do tego bywają bardzo bolesne. Trudno się więc dziwić, że pierwszym odruchem po pojawieniu się pryszcza jest próba jego wyciśnięcia…

 

Oczywiście taka metoda nie przynosi niczego dobrego. Nie tylko pozostawia brzydkie blizny, ale też ułatwia rozprzestrzenianie się zmian skórnych. Dzieje się tak dlatego, że podczas wyciskania pryszcza uwalniamy z niego zgromadzony pod zrogowaciałym naskórkiem łój, a tym samym pozwalamy bakteriom powodującym powstawanie zmian zapalnych rozprzestrzenić się po większej powierzchni skóry!

Jakoś jednak trzeba walczyć z pryszczami. Dużo domowych sposobów zaleca miejscowe stosowanie rozmaitych maseczek i okładów, których zadaniem jest odetkanie, oczyszczenie i osuszenie zatkanych porów skórnych (czyli ujść gruczołów łojowych). Podobne metody – choć w nieco innej formie – polecają również lekarze dermatolodzy.

Nie licząc bardzo ciężkich przypadków, leczenie trądziku jest zazwyczaj objawowe i właśnie miejscowe. Stąd też zalecenia lekarskie sprowadzają się zwykle do stosowania rozmaitych maści, przeważnie zawierających witaminy z grupy B, witaminę A, cynk, selen, czy salicylany. Preparaty te mają działanie podobne do wspomnianych wcześniej maseczek, tyle tylko, że ich skuteczność została „naukowo udowodniona”.

Jeśli jednak trądzik ma postać niezbyt zaawansowaną, można spokojnie pokusić się o samodzielne zastosowanie specjalnych kremów przeciwtrądzikowych – zamiast drogich maści na receptę.

Typowe kremy na trądzik możemy podzielić na dwie kategorie: lecznicze i kosmetyczne. Te pierwsze składem i działaniem przypominają przepisywane przez dermatologów maści, tyle tylko, że dostępne są w aptekach (a często także drogeriach) bez recepty. Te drugie natomiast, to wyroby stricte kosmetyczne, które wspomagają oczyszczanie skóry i ułatwiają jej regenerację.

Jeden z najpopularniejszych na rynku środków należących do pierwszej z wymienionych kategorii zawiera między innymi substancję o nazwie „nadtlenek benzoilu”. Bardzo łatwo przenika ona do warstwy rogowej naskórka, gdzie hamuje rozwój beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes – czyli tych, które w największym stopniu odpowiadają za powstawanie zmian trądzikowych. Przy okazji ten sam specyfik skutecznie złuszcza naskórek, co przekłada się na zmniejszenie liczby zaskórników.

Inny – cieszący się dobrą opinią – krem na trądzik zawiera natomiast kwas azelainowy. Jest to środek o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, szczególnie dobrze blokującym rozwój wspomnianej już wcześniej bakterii, będącej głównym katalizatorem rozwoju trądziku. Dodatkowo substancja charakteryzuje się w niewielkim stopniu działaniem złuszczającym, a ponadto hamuje syntezę melatoniny, co ma ponoć być wyjątkowo korzystne dla osób dotkniętych trądzikiem pospolitym lub różowatym.

Równie często stosowanym środkiem z pogranicza leków i kosmetyków jest powszechnie znana maść cynkowa. Jest to tak naprawdę prosty krem na trądzik i inne zmiany skórne o podobnym charakterze, zawierająca tlenek cynku, który ma działanie wysuszające.

Typowo kosmetyczne kremy na trądzik także często zawierają cynk (w postaci tlenku lub innej), są jednak wzbogacone witaminami, minerałami i mikroelementami oraz innymi substancjami korzystnie wpływającymi na skórę – a zwłaszcza na cerę trądzikową.

Jeden z najnowszych tego typu specyfików zawiera 2-procentowy kwas salicylowy, którego zadaniem jest delikatnie złuszczanie martwego naskórka, zapobieganie blokowaniu porów i – tym samym – przeciwdziałanie powstawaniu kolejnych pryszczy. W skład kremu wchodzi również Inflacin skutecznie łagodzący stany zapalne i redukujący zaczerwienienia skóry oraz Skwalan efektywnie ją nawilżający.

Inny, popularny kosmetyk tego typu również zawiera składniki zapewniające oczyszczanie i nawilżanie skóry bez zatykania porów. Szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z maseczką z glinki wulkanicznej, która dobrze oczyszcza pory i skórę z martwego naskórka, a przy tym eliminuje bakterie, łagodzi podrażnienia i normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Rozmaite maści i kremy na trądzik można by wymieniać jeszcze długo. To co jest istotne, to fakt, że – chociaż reklamy zwykle twierdzą co innego – nie każdy taki preparat działa w ten sam sposób na każdą osobę. Dobranie odpowiedniego kremu, skutecznego i dobrego dla skóry, jest zawsze sprawą indywidualną. Niestety, długotrwałe testowanie różnych specyfików czasem może – zamiast do wyleczenia zmian trądzikowych – doprowadzić do pogłębienia choroby.

Przede wszystkim jednak – wszystkie te środki działają miejscowo i zewnętrznie. Oznacza to, że zwalczają w zasadzie wyłącznie objawy problemu, a nie jego przyczyny. Aby skutecznie pozbyć się trądziku trzeba takie leczenie zastąpić – lub chociaż wspomóc – środkami działającymi nieco bardziej kompleksowo.

Świetnym przykładem mogą tu być między innymi tabletki na trądzik Derminax, które z założenia atakują chorobę „od wewnątrz”. Skonstruowane na bazie całkowicie naturalnych składników – są całkowicie bezpieczne. Zawarte w nich aktywne substancje usuwają z organizmu toksyny, które są przyczyną powstawania trądziku. Dodatkowo aktywizują też procesy oczyszczania skóry i normalizacji pracy gruczołów łojowych oraz wydatnie wspomagają regenerację naskórka i łagodne zabliźnianie się ran potrądzikowych. Uzupełnione przez zdrową dietę (pozbawioną między innymi słodyczy i ostrych przypraw) oraz dużo ruchu na świeżym powietrzu – przynoszą efekty, które niejednokrotnie wręcz przerastają pierwotne oczekiwania. Tabletki te są suplementem diety, można je zatem zakupić bez recepty, a także bezpiecznie stosować bez ryzyka narażania się na wystąpienie skutków ubocznych.

Comments are closed.