Pozbądź się pryszczy. Poradnik, artykuły, opinie o lekach przeciwtrądzikowych.

Kremy

Aby idealnie dobrać krem do swojej skóry nie należy się wyłącznie kierować napisem „skóra trądzikowa”. Istnieje przecież wiele typów skóry, a trądzik jest ich częścią przez różne przyczyny. Nie każdy krem będzie dobry. Aby określić rodzaj skóry warto zrobić sobie profesjonalny test, na przykład u kosmetyczki. Również w domu można określić rodzaj skóry. Wystarczy mały test:
Należy dokładnie umyć twarz i ją osuszyć. Nie stosować na nią żadnych kosmetyków. Odczekać pół godziny, jeżeli po tym czasie skóra jest:
– pokryta błyszczącą warstewką, nie pojawia się uczucie ściągnięcia, oznacza to, że mamy do czynienia ze skórą tłustą
– na czole, nosie i brodzie się błyszczy, natomiast na policzkach jest sucha i ściągnięta, wtedy oznacza skórę mieszaną
– jest sucha, ściągnięta, a nawet piecze, oznacza, że posiadasz skórę suchą
– jest przesuszona, swędzi, piecze, jest zaczerwieniona, taki wynik oznacza, że jest to skóra wrażliwa

Po określeniu typu skóry należy wybierać kosmetyki stworzone do jej rodzaju. Proponowane są serie kosmetyków jednej marki, aby efekt był lepszy. Szczególnie tyczy się to skóry wrażliwej i alergicznej, wtedy nie należy zmieniać kosmetyków, tylko trzymać się linii, która jest sprawdzona i odpowiada typowi skóry.

Jak wybierać kremy i jakie są ich rodzaje?

– matujące
Kremy matujące są najczęściej proponowane jako kosmetyki dla cery trądzikowej. Zawierają zarówno składniki, które pomagają pozbyć się trądziku, jak również błyszczenia się skóry. Zazwyczaj posiadają ekstrakty, na przykład z drożdży lub aloesu, które pomagają pozbyć się stanów zapalnych, a co za tym idzie, zminimalizować powstawanie krostek. Składniki antybakteryjne to kolejne popularne składniki, które zapobiegają rozwojowi bakterii, dzięki czemu trądzik się nie rozprzestrzenia i szybciej znika. Poza tym takie składniki zmniejszają trądzik i zapobiegają jego pojawianiu się.
Natomiast składniki matujące w takich kremach to mikroperełki pochłaniające sebum lub talk, który „wchłania” łój nawet na kilka godzin.

nawilżające
Kremy nawilżające stosują przede wszystkim osoby, które posiadają skórę suchą. Ale nie tylko dla nich są polecane takie produkty. Nawet cera tłusta potrzebuje nawilżenia mimo tego, że otoczona jest warstewką łoju. Niestety większość silnych kosmetyków na trądzik przesusza skórę, co daje odwrotny skutek do zamierzonego. Kiedy skóra tłusta jest wysuszana za bardzo, paradoksalnie skóra produkuje jeszcze więcej łoju, który jest naturalną barierą ochronną dla skóry. Dlatego nie należy ignorować kremów nawilżających nawet kiedy jest się posiadaczem skóry tłustej lub mieszanej. Najczęściej kremy nawilżające do skóry tłustej mają lekkie konsystencje emulsji lub żeli, aby szybko się wchłaniały i nie pozostawiały zbyt dużej warstwy ochronnej. Nowoczesne kremy nawilżające do cery tłustej również matują, ponieważ producenci coraz bardziej znają specyficzne potrzeby różnych rodzajów skóry.
Paradoksalnie, bardzo trudno jest natrafić na kremy do skóry trądzikowej o charakterze skóry suchej. Jest ich niewiele, a przecież skóra przesuszona potrzebuje odżywienia. Rozwiązaniem mogą być lekkie kremy/emulsje nawilżające lub apteczne emulsje typu olej w wodzie, które ukoją suchą skórę, a zarazem są tak delikatne, że nie podrażniają skóry trądzikowej.

wysuszające
Są to zazwyczaj kremy lub żele punktowe, które powinno się nakładać tylko na krostki. Jednak jest wiele kremów dla skóry tłustej, które wysuszają, a tego trzeba unikać jak ognia. Matowanie owszem, wysuszanie, zdecydowanie nie. Silne kremy wysuszające nie mogą być nakładane na całą twarz, pomimo tego, że usuną łój, to pojawi się on ze zdwojoną siłą, a skóra będzie się nieestetycznie łuszczyć, co dodatkowo będzie zatykało pory i przyczyniało do nasilenia trądziku. Natomiast na same niedoskonałości kremy wysuszające są doskonałe. Wysuszają wypryski, działają antybakteryjnie, zawierają składniki często przyśpieszające gojenie. Dlatego warto je nanosić punktowo.
Zawierają składniki takie jak kwas salicylowy, który dezynfekuje, ale doskonale też sprawia, że krostki szybciej znikają.

antybakteryjne

Prawie każdy krem do cery trądzikowej ma działanie antybakteryjne. Jest to bardzo ważne, ponieważ stosowanie takiego kremu pozwala na niszczenie bakterii obecnych przy stanach zapalnych skóry, które są dla nich doskonałą pożywką. Kremy antybakteryjne zawierają ponadto inne składniki, które dodatkowo dbają o skórę z wypryskami oraz zapobiegają ich ponownemu pojawianiu się. Głównym składnikiem jest tutaj też zazwyczaj kwas salicylowy, który działa antybakteryjnie i odnawiająco.

kojące
Nie tak łatwo na półkach sklepowych znaleźć krem z nazwą „kojący krem przeciwtrądzikowy”, ponieważ większość oferowanych kosmetyków pielęgnujących ma silne, ukierunkowane działanie. Ale osoby, które borykają się z trądzikiem powinny zwrócić uwagę też na ten rodzaj kremów. Dlaczego? Dlatego, że skóra z trądzikiem jest bardzo podrażniona. Poprzez wieloobszarowe stany zapalne, rozdrapywanie czy wyciskanie, skóra potrzebuje ukojenia. Warto sięgnąć po delikatne kremy kojące skórę z apteki, które tez dodatkowo goją istniejące podrażnienia. Ale i w kremach sklepowych znajdują się kojące ekstrakty na przykład z aloesu, który posiada właściwości korygujące, kojące, lecznicze, wybielające blizny.

Ciekawostka: używanie kremu w popularnym słoiczku jest bardzo niehigieniczne. Wkładanie palców do słoiczka powoduje, że pozostają w nim bakterie, które się rozmnażają, a później są nanoszone na twarz. Aby do tego nie dopuścić warto zaopatrzyć się w specjalne szpatułki do kremów, które myjemy po każdym użyciu. Można też wybierać kremy, które posiadają pompkę lub inny rodzaj zabezpieczenia przed bakteriami.

Na pewno trzeba zrezygnować z kremów ciężkich: odżywczych i natłuszczających. Nawilżające jak najbardziej, o lekkiej konsystencji, natomiast te wymienione wyżej mogą zatykać pory oraz lepić się na twarzy mieszając się z nadmiarem sebum.

Comments are closed.