Pozbądź się pryszczy. Poradnik, artykuły, opinie o lekach przeciwtrądzikowych.

Naturalne sposoby na trądzik

Trądzik – szczególnie młodzieńczy – jest wyjątkowo popularną, a jednocześnie wyjątkowo uciążliwą dolegliwością. Objawia się przede wszystkim brzydkimi i bolesnymi pryszczami, a nieprawidłowo leczony może pozostawić blizny na całe życie.

 

Typowe leczenie trądziku uzależnione jest od jego postaci, a raczej stopnia zaawansowania. W lekkich przypadkach wystarczy zwykle stosowanie zewnętrznych leków działających miejscowo – maści i kremów. Oparte są one przeważnie na spirytusie salicylowym, witaminie A i cynku. Ich zadaniem jest odetkanie i osuszenie porów, odkażenie ujść gruczołów łojowych i złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Warto takie leczenie uzupełnić również stosowaniem specjalnych preparatów myjących, które pomogą wygładzić skórę i łagodnie zagoić ranki po pryszczach.

W cięższych postaciach choroby dermatolodzy zwykle opisane powyżej leczenie uzupełniają antybiotykami, mającymi na celu unieszkodliwienie nadmiernie mnożących się bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes, powodujących powstawanie ognisk zapalnych w skórze.

Samoleczenie

Trądzik jest dolegliwością na tyle popularną, że medycyna ludowa zdążyła już poznać dziesiątki naturalnych – mniej lub bardziej skutecznych – sposobów na walkę z nim. Jednym z bardziej znanych jest regularne stosowanie oczyszczającej „parówki” na bazie naparu z bratka. „Babciną” metodą jest też smarowanie pryszczy samodzielnie sporządzoną maścią w postaci rozmieszanej w odrobinie wody rozdrobnionej tabletki aspiryny. Zawarty w tym leku kwas acetylosalicylowy ma działanie osuszające i ściągające, a więc skutecznie pomaga likwidować zmiany chorobowe skóry.

Pomocne w walce z objawami trądziku są też rozmaite maseczki. Często polecany jest między innymi okład z drożdży. Ponieważ są one bogate w witaminy E,D,H i z grupy B oraz proteiny, składniki mineralne i mikroelementy (w szczególności chrom i selen), to skutecznie oczyszczają, odżywiają i wzmacniają skórę. Równie popularna jest też maseczka z jajek, a konkretnie – z ubitych na pianę białek.

Mniej natomiast znane, ale podobno bardzo skuteczne, są okłady z oliwy. Najpierw sporządza się miksturę z oleju rycynowego i wysokiej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia (tłoczonej na zimno) w proporcji odpowiednio 30 i 70 procent. Następnie nakłada się ją na zmienioną chorobowo skórę, którą potem należy przykryć ręcznikiem namoczonym w ciepłej wodzie. Taki zabieg, powtarzany dwa razy dziennie, zdecydowanie poprawia stan skóry już po kilku tygodniach.

Ze środków bardziej „radykalnych” warto zwrócić uwagę na… sok z ziemniaka. Chodzi tu o mocny wywar właśnie z surowych ziemniaków. Zawiera on mnóstwo witaminy C, witaminy z grupy B, siarkę, fosfor, a także potas. Ma ponoć działanie oczyszczające organizm z bakterii i jest skuteczny również w oczyszczaniu skóry twarzy i całego ciała. Jedyną jego wadą jest natomiast to, że podobno – tak przynajmniej twierdzą ci, którzy wypróbowali tę terapię – jest wyjątkowo niesmaczny.

Kluczowym elementem w leczeniu trądziku jest też zmiana nawyków żywieniowych. Zarówno lekarze, jak i dietetycy podkreślają, że trądzik nasila się, gdy spożywamy dużo słodyczy lub ostrych przypraw.

Warto także zadbać o dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz – oczywiście – nie przesadzać z kosmetykami. Cera trądzikowa musi mieć możliwość swobodnie oddychać i odpoczywać. Inaczej wszystkie nasze wysiłki pójdą na marne.

Niektórzy jako skuteczny sposób na trądzik polecają też opalanie, ale rzeczywistość pokazuje, że jest to niestety metoda bardzo zwodnicza. Opalanie bowiem powoduje wysuszanie skóry, co faktycznie prowadzi do tego, że szpecące ją pryszcze znikają. Problem w tym, że jest to tylko efekt powierzchowny, zaś po zejściu opalenizny ogniska zapalne powracają z – nader często – zdwojoną siłą!

Nowocześnie i naturalnie

Chociaż trądzik nie jest klasyfikowany jako poważna choroba skóry, to jednak chorobą jest. W związku z tym na rynku dostępny jest bardzo szeroki arsenał mniej lub bardziej skutecznych środków – zarówno typowo leczniczych, jak i kosmetycznych. W praktyce to, który z nich w danym przypadku okaże się najbardziej skuteczny, trzeba po prostu sprawdzić doświadczalnie. Nie każda skóra ma taką samą charakterystykę, a nie każdy trądzik takie samo pochodzenie. W związku z tym indywidualna reakcja organizmu na kontakt z danym preparatem może być u poszczególnych osób bardzo różna.

Również „domowe” sposoby na trądzik występują w niezliczonej liczbie odmian. Tych kilka wymienionych wcześniej to zaledwie czubek przysłowiowej góry lodowej. Ze stosowaniem „samoleczenia” trzeba jednak bardzo uważać, bowiem wiele z proponowanych – między innymi na forach internetowych – metod może być skuteczna w jednym przypadku, zaś w innym wywołać efekty zgoła odwrotne od oczekiwanych.

Warto natomiast zwrócić uwagę na ciekawą alternatywę dla powszechnie znanych sposobów leczenia tego uciążliwego schorzenia. Są nimi nowoczesne tabletki na trądzik Derminax. Środek ten doskonale wpisuje się w trendy leczenia naturalnego, bowiem oparty jest wyłącznie na całkowicie naturalnych składnikach. Mieszankę substancji aktywnych przygotowano bardzo starannie, w oparciu o szczegółowe badania naukowe i medyczne oraz wielowiekową tradycję.

Tabletki Derminax przyjmuje się doustnie zaledwie raz lub dwa razy dziennie, a zdecydowaną poprawę stanu skóry (choć raczej należałoby powiedzieć: zdrowia) uzyskuje się zwykle już po 2-3 tygodniach stosowania preparatu. Na dodatek – efekty są trwałe. Dzieje się tak dlatego, że środek ten nie działa miejscowo, ale kompleksowo usuwa z organizmu toksyny (w tym bakterie) odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych w gruczołach łojowych, a jednocześnie aktywnie wspomaga regenerację naskórka i doskonale wpływa na cerę.

Walka z trądzikiem może być trudna, ale nie wolno się poddawać. To, że nie zawsze udaje się szybko i skutecznie sobie z nim poradzić, nie oznacza wcale, że walka jest z góry skazana na przegraną. Rozsądne połączenie znanych od lat tradycyjnych sposobów z nowoczesnymi, naturalnymi środkami – z pewnością przyniesie rezultaty.

Comments are closed.