Pozbądź się pryszczy. Poradnik, artykuły, opinie o lekach przeciwtrądzikowych.

Przyczyny trądziku

Każdy człowiek jest inny i nie da się do końca wyjaśnić, dlaczego u poszczególnej jednostki się on pojawia. Naukowcy nadal pracują nad tą zagadką, ale nie mają jednego rozwiązania. Co czas wychodzą nowe fakty, na temat przyczyn powstawania trądziku, jednak każdy jest inny i metody skuteczne u jednych, u drugich po prostu nie działają.

– Hormony a trądzik

To właśnie hormony w głównej mierze odpowiedzialne są za stan skóry. Tak samo również one obarczane są za powstawanie trądziku. Jednak to nie w nich tkwi problem , a w tym, że z ich powodu produkowany jest nadmiar łoju, który tworzy na skórze niedoskonałości i ich konsekwencje. (Powstawanie krost jest opisane tutaj: B. Powstawanie trądziku). Istotną rolę w sprawie skóry odgrywa estrogen, jednak to głównie hormony żeńskie oraz męskie, a raczej ich nadmiar czy zaburzenia sprawiają, że na skórze zaczynają się pojawiać problemy. U kobiet to wspomniany estrogen i progesteron, natomiast u mężczyzn testosteron i androgen.

Wiek a trądzik

Okres dojrzewania to bardzo ekstremalny okres życia jeżeli chodzi o zachowanie jak również o wygląd. To wtedy nastolatkom najbardziej zależy na dobrym wyglądzie, bo chcą podobać się płci przeciwnej, lecz niestety w tym wieku najczęściej odnotowuje się powstawanie trądziku młodzieńczego. Ogromny związek z tym mają hormony, które aż „buzują” w młodym organizmie, który dojrzewa. Czasami trądzik przechodzi z wiekiem, optymistyczny jest fakt, że dotyczy to około 70% młodych ludzi, jednak są ciężkie przypadki, gdy nie obejdzie bez stosowania się antybiotyku oraz maści na receptę. W tym czasie trądzik obejmuje twarz, ramiona, plecy, dekolt, a młody człowiek powinien działać w kierunku pozbycia się szpecącego defektu. Często trądzik ma podłoże genetyczne. Jeżeli rodzice mieli problemy z trądzikiem w młodym wieku, ich dzieciom również grozi taka przypadłość.
Ale nie tylko nastolatki mają problem z trądzikiem. Bardzo często w wieku ponad dwadzieścia lat, a nawet po trzydziestce zaczynają pojawiać się problemy z trądzikiem. I to najczęściej u kobiet. Związane jest to z gospodarką hormonalną jak również z innymi czynnikami. W takiej sytuacji najlepiej udać się do dermatologa lub… ginekologa, który sprawdzi poziom hormonów i przepisze odpowiednie tabletki hormonalne, które pomogą pozbyć się problemu.

Menstruacja/Ciąża a trądzik.

Kolejny przypadek, kiedy trądzik się pojawia, albo się nasila. I znowu winowajcami są hormony, które w czasie menstruacji, jak również bardzo często podczas ciąży działają bardzo aktywnie, bo jest ich więcej, wywołując nieprzyjemny trądzik. Ale nie każda kobieta w takich sytuacjach zmuszona jest do trądziku. To się tyczy pewnej grupy pań. Czasami bywa również tak, że kobiety w ciąży mają idealną cerę, a nawet, że trądzik znika. Natomiast u innych pań pojawia się on w okolicach porodu. Częstsze występowanie krostek również zaobserwowały niektóre kobiety podczas owulacji. Dlatego istnieje wiele „kobiecych przypadłości”, które winne są powstawania krostek.

Stres a trądzik

Stres jest winowajcą wielu problemów z cerą. Główną z nich jest trądzik. I chociaż wydaje się to mało prawdopodobne to tak jest naprawdę, ponieważ stres wzmaga produkcję kortyzolu w korze nadnerczy, co pobudza aktywność gruczołów łojowych. W czasie większego stresu można zaobserwować nie tylko pojawianie się krostek na twarzy, lecz także suchość skóry, łamanie się paznokci oraz szybsze przetłuszczanie się włosów. Dzieje się tak dlatego, że podczas stresu organizm wywołuje alarm, robiąc zapasy na „gorsze chwile” pomijając mniej ważne i mniej priorytetowe funkcje organizmu takie jak na przykład regularne procesy wymiany naskórka. Aby temu zapobiec potrzeba relaksu, dobrej diety, odpowiednich kosmetyków i w wielu przypadkach wizyty u dermatologa.

Trądzik kulturystyczny.

Zazwyczaj kulturyści mają obsesję na punkcie swojego ciała, jednak stosując leki sterydowe szkodzą sobie w wyglądzie. Udowodniono bowiem, że sterydy przyczyniają się do ciężkiego rodzaju trądziku, gdyż poziom testosteronu wzmaga produkcję łoju, który blokując ujścia gruczołów łojowych przyczynia się do powstawania krost. Szczególnie narażeni na tak zwany trądzik toksyczny są młodzi ludzie, u których poziom hormonów się waha i którzy mają wtedy większą tendencję do trądziku. Dotyczy się to szczególnie chłopców.
Również wzmożona aktywność fizyczna, nawet bez stosowania sterydów, może być przyczyną powstawania trądziku. Podczas ćwiczeń fizycznych bowiem organizm produkuje więcej testosteronu, który, jak już było wspomniane, ma ogromny wpływ na produkcję sebum.


– Trądzik różowaty

Trądzik różowaty nie jest związany z trądzikiem młodzieńczym, ale właśnie dlatego o nim wspominamy, aby nie leczyć go preparatami na trądzik pospolity. Trądzik różowaty to zmiany w obrębie policzków, nosa, brody, który przybiera postać drobnej wysypki i bardzo uprzykrza życie. Szczególnie narażone na niego są kobiety po 25 roku życia, nasilają go np. ostre przyprawy, stres, opalanie.

Comments are closed.