Pozbądź się pryszczy. Poradnik, artykuły, opinie o lekach przeciwtrądzikowych.

Trądzik różowaty czym jest

Trądzik – pomimo istnienia kilku różnych jego odmian – bywa mylnie utożsamiany z jedną i tą samą chorobą objawiająca się występowaniem na twarzy pryszczy. Najczęściej zresztą mówiąc o trądziku, mamy na myśli tak zwany trądzik młodzieńczy. Tymczasem równie popularny trądzik różowaty charakteryzuje się przebiegiem i objawami o zupełnie innym podłożu.

 

Przekleństwo Celtów

Trądzik różowaty to choroba, której pochodzenie nie zostało dotąd poznane. Najczęściej ma postać czerwonej wysypki – zwanej rumieniem – pojawiającej się przede wszystkim w obrębie i okolicach twarzy. Jej intensywność może się zmieniać, zależnie od między innymi: temperatury, poziomu stresu czy składu diety. Wśród typowych objawów warto także wymienić występujące niekiedy tłustawe zaczerwienienia, niewielkie krosty w okolicy ust, rozszerzone naczynia krwionośne („pajączki” na policzkach), a nawet notorycznie zaczerwienione i piekące oczy. Nieco rzadziej natomiast spotykanym przejawem choroby jest powiększony i mocno zaczerwieniony nos. To szczególnie przykra forma manifestacji trądziku, bowiem często mylona bywa z efektem nadużywania alkoholu (szczególnie, że przeważnie dotyczy mężczyzn).

Jako się rzekło – skąd się bierze trądzik różowaty w zasadzie nie bardzo wiadomo. Specjaliści podkreślają jednak, że na jego nasilenie olbrzymi wpływ może mieć temperatura, zwiększona aktywność fizyczna, działanie wiatru, promieniowanie słoneczne czy też nagłe zmiany klimatyczne. Duże znaczenie mają także czynniki psychiczne – poziom stresu, wewnętrzne lęki, brak duchowego spokoju. Nie bez wpływu pozostaje także dieta stosowana przez chorego. Osoby cierpiące na trądzik różowaty zdecydowanie powinny unikać alkoholu, kawy (a także mocnej herbaty i innych napojów o dużej zawartości kofeiny) i ostrych przypraw. Niewskazane są również pokarmy o wysokiej zawartości histaminy, takie jak wieprzowina, sery lub czerwone wino. Pewną ulgę może w tym wypadku przynieść zażywanie leków antyhistaminowych – takich samych, jak w przypadku nasilonych alergii. Prawdopodobnie działają tu więc częściowo podobne mechanizmy.

Trądzik różowaty pojawia się dopiero w wieku dojrzałym, czyli pomiędzy 25. a 50. rokiem życia, szczególnie u kobiet przechodzących właśnie menopauzę. U mężczyzn występuje rzadziej, ale za to ma znacznie ostrzejszy przebieg. Statystyki wykazały, że na tą postać trądziku cierpią najczęściej osoby rasy białej, a szczególnie zamieszkujące północno-zachodnie regiony Europy. Jest powszechną przypadłością Brytyjczyków i Irlandczyków. Z tego też względu – nazywa się go czasem „przekleństwem Celtów”.

Razy cztery

W przeciwieństwie do pospolitego trądziku młodzieńczego – trądzik różowaty występuje w czterech, dość dokładnie scharakteryzowanych odmianach.

Pierwsza z nich objawia się przede wszystkim występowaniem trwałego rumienia, głównie na twarzy. Jest prawdopodobnie najpopularniejszą postacią choroby i z pewnością najłatwiej rozpoznawalną. Nosi nieco skomplikowaną nazwę: Erythematotelangictatic różowaty.

Mniej popularną, za to sprawiającą wiele problemów natury społecznej, wersją choroby jest natomiast Phymatous różowaty. To właśnie w tym przypadku pojawiają się zgrubienia skóry i rozszerzenia naczyń krwionośnych twarzy w połączeniu z dużym, zgrubiałym i mocno zaczerwienionym (czasem aż siniejącym) nosem.

Nieco mniejszą uciążliwością charakteryzuje się natomiast trzecia postać schorzenia, czyli Papulopustular różowaty, objawiający się trwałym zaczerwienieniem skóry, nagłymi „uderzeniami czerwieni” i pojawiającymi się na kilka dni krostami, które same znikają. Często bywa mylony z trądzikiem pospolitym.

Ostatnią wreszcie – i najmniej chyba typową – odmianą jest Ocular różowaty. Atakuje przede wszystkim oczy, które w wyniku nadmiernego wysuszenia ustawicznie swędzą i pieką chorego. Czasem także wokół nich pojawia się wyraźny obrzęk.

Leczenie

Leczenie trądziku różowatego jest stosunkowo trudne, ponieważ nie są znane do końca przyczyny jego powstawania. Dlatego też zwykle stosuje się leczenie czysto objawowe, którego głównym celem jest po prostu złagodzenie objawów i poprawienie komfortu życia chorego.

W zwalczaniu objawów tego trądziku sprawdzają się między innymi takie same maści i kremy, jak w przypadku popularnego trądziku młodzieńczego. Ponadto osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny zażywać odpowiednie dawki witamin B2, K, C i PP. W cięższym przebiegu choroby pacjentowi podaje się także doustne antybiotyki. Niektórzy dermatolodzy polecają również przemywanie twarzy dwuprocentowym roztworem kwasu bornego lub wodą wapienną. Jeśli dochodzi do objawu zwanego „rhinophyma” (czyli znacznego powiększenia i zaczerwienienia nosa), konieczna bywa niestety interwencja chirurgiczna, polegająca na ścieraniu zmian guzowatych za pomocą specjalnego noża.

W leczeniu choroby często wykorzystuje się także terapie laserowe. Są to zabiegi mające na celu redukcję typowych objawów dolegliwości – rumienia i rozszerzonych naczynek krwionośnych. Niestety, jest to terapia o tyle skuteczne, o ile krótkotrwała: przynosi bowiem efekty wprawdzie dostrzegalne, ale niezbyt długo się utrzymujące.

Podejmowane są także różne próby leczenia trądziku z użyciem fototerapii, jak dotąd jednak trudno jest mówić o spektakularnych sukcesach takich form kuracji.

Osoby cierpiące na trądzik różowaty mogą jednak nieco poprawić jakość swojego życia stosując wypróbowane domowe sposoby na walkę z objawami choroby. Dobre efekty w łagodzeniu rumienia przynoszą między innymi okłady z rumianku, lukrecji, lawendy, kamfory lub zielonej herbaty. Podobnie działanie mają maseczki z klasycznej owsianki, czyli ugotowanych na wodzie płatków śniadaniowych.

To, co jest w leczeniu i profilaktyce trądziku różowatego najważniejsze, to przestrzeganie odpowiedniej diety. Przede wszystkim należy unikać alkoholu, czekolady i innych słodyczy, a także pikantnych potraw. Warto natomiast pić jak najwięcej wody, a także jeść dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy z grupy B oraz w przeciwutleniacze.

Warto również rozejrzeć się za specjalistycznymi zabiegami kosmetycznymi skierowanymi do osób dotkniętych trądzikiem różowatym. Odrobina czasu spędzona w dobrym SPA potrafi zdziałać cuda…

Comments are closed.